Bezpłatne wejściówki na prezentację projektów

Bezpłatne wejściówki na prezentację projektów 

 

W „Siemaszce” rusza 6. edycja Sceny Nowej Dramaturgii

 

Scena Nowej Dramaturgii to platforma działająca przy Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, skupiona na współczesnych metodach tworzenia opowieści teatralnych, dla których osią jest słowo pisane. Kierowana jest do pisarzy, dramaturżek, poetów, scenarzystek i reporterów zainteresowanych pisaniem dla teatru oraz do reżyserów i reżyserek teatralnych, którzy zjeżdżają się do Rzeszowa z całej Polski, gdzie podczas Teatralnego Speed Datingu łączeni są w pary. W ciągu niespełna kilkudziesięciu godzin powstaje koncepcja spektaklu.

 

Męska anoreksja, dylemat: rodzić czy nie rodzić, krytyka konsumpcjonizmu z perspektywy widelczyka do ciasta, czy spektrum autyzmu pokazane przez pryzmat mrocznej baśni i magicznego realizmu. Te i wiele innych tematów poruszały teksty dla teatru pisane w ostatnich latach w ramach Sceny Nowej Dramaturgii przy Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Przez Scenę przewinęło się kilkadziesiąt osób – teraz rusza kolejna, szósta edycja.

Celem platformy jest stworzenie warunków do wspólnego poszukiwania nowoczesnych środków literackiego wyrazu we współczesnej realizacji scenicznej. Jej kuratorami są reżyserka Martyna Łyko oraz Witold Mrozek, krytyk teatralny i dziennikarz. W sesjach dopracowywania projektów biorą udział uznani praktycy reżyserii i dramaturgii. W ostatnich latach funkcję tę pełnili Michał Buszewicz, Paweł Demirski, Grzegorz Niziołek, Małgorzata Sikorska-Miszczuk czy Weronika Szczawińska.

 

Speed dating w teatrze

Projekt wspiera powstawanie różnorodnych, w tym nowatorskich form teatralnych i dramaturgicznych, oraz rozmaitych modeli współpracy między osobami zajmującymi się teatrem. Od klasycznych form reżyserowania tekstu, przez kreację kolektywną czy nawet wspólne performowanie własnej partytury.

Scena Nowej Dramaturgii to przede wszystkim dwa podstawowe działania. W Teatralnym Speed Datingu z pomocą kuratorów ze zgłaszających się artystów powstają pary reżysersko-dramaturgiczne. Drugim elementem programu jest Letnia Rezydencja Literacka – w tym roku otrzymała ją Martyna Wawrzyniak, która spędzi w Rzeszowie miesiąc, pracując nad nowym tekstem.

Efekty prac twórczych duetów, które realizować będą swoje projekty w ramach tegorocznej edycji Sceny Nowej Dramaturgii będzie można oglądać już 7 kwietnia o godz. 16:00 w Szajna Galerii. Bezpłatne wejściówki odbierać można w kasie Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Liczba miejsc ograniczona.