FESTIWAL NOWEGO TEATRU

FESTIWAL NOWEGO TEATRU 

STRONA 06. FESTIWALU NOWEGO TEATRU/ 58. RZESZOWSKICH SPOTKAŃ TEATRALNYCH

 

Rzeszowskie Spotkania Teatralne są organizowane przez nasz Teatr nieprzerwanie od 1961 roku, a od 2014 roku jako Festiwal Nowego Teatru – dostosowany do wymogów dzisiejszych czasów, o wyrazistym profilu i formacie, którego zadaniem jest wskazywanie i definiowanie przemian, jakim podlega współczesny teatr.

W dniach 29 listopada – 5 grudnia w naszym Teatrze będzie można zobaczyć spektakle z Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hubnera w Warszawie, Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie, Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Biennale Warszawa.

Spektakle Nurtu Głównego (konkursowe) zostały dobrane przez dyrektora Festiwalu Jana Nowarę i konsultanta programowego Festiwalu, krytyka teatralnego Tomasza Domagałę według tropu „JA I/CZY WSPÓLNOTA”, który odnosi się do diagnozy kondycji dzisiejszej Europy i zachodniej cywilizacji. Po każdym z nich odbędą się spotkania z cyklu Rozmowy o teatrze.

Pierwszy raz w ramach Festiwalu oddamy głos twórcom teatrów offowych. Spektakle niezależne wystawione w ramach nurtu OFF-Konteksty zostały wybrane przez redaktorkę portali teatralnych, współtwórczynię festiwali teatrów offowych Katarzynę Knychalską. Reprezentują one trzy z wielu ścieżek, jakie wybierają dziś niezależni artyści.

Podczas 06. Festiwalu Nowego Teatru premiery doczekają się także projekty przygotowane w ramach nowej inicjatywy naszego Teatru – Sceny Nowej Dramaturgii, której kuratorami są reżyserka Martyna Łyko oraz dziennikarz, krytyk i dramaturg Witold Mrozek. Owocami pracy par autor-reżyser, dobranych podczas Teatralnego Speed-Datingu w lutym tego roku, są dwa czytania performatywne. Tekst do trzeciego z czytań powstał w Rzeszowie w ramach drugiej odsłony Sceny Nowej Dramaturgii – Letniej Rezydencji Literackiej, której uczestniczką była poetka Aldona Kopkiewicz.

Zgodnie z tradycją Festiwal będzie obfitował także w wydarzenia towarzyszące. W programie znalazły się wystawy (plakatu teatralnego i malarstwa), panel dyskusyjny z udziałem teatrologów i  krytyków, promocja książki oraz koncert niezależnej artystki.

W ostatni dzień Festiwalu zapraszamy także na spektakl pozakonkursowy w wykonaniu studentów Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu.

Wszelkie informacje na temat Festiwalu dostępne są na stronie: www.fnt-rzeszow.pl

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury