INSTRUKTAŻ ŻYCIA - pokaz finałowy warsztatów performatywnych
Jakie rady mają dla nas mieszkańcy wsi i małych miasteczek? Co chcieliby przekazać młodemu pokoleniu? Czym jest żywa tradycja przenoszona z pokolenia na pokolenie?
W dniach 13-16.10.2022 w Domu Kultury "Sokół" w Strzyżowie odbyły się warsztaty performatywne, integrujące różne grupy społeczne z artystami i środowiskiem teatralnym.
Chcieliśmy pokazać tradycyjne polskie, wiejskie życie. Z wysokim kunsztem artystycznym prezentujemy osobom oddalonym od wsi zbiór zasad moralnych i ludowość mieszkańców m.in. Strzyżowa, Wielopola i okolic. Z kobietami rozmawialiśmy o rękodziele (robótki ręczne: haftowanie, dzierganie na drutach, szydełkowanie, odnawianie i konserwacja mebli, darcie gęsich pierzy, gotowanie, pieczenie, suszenie ziół). Z mężczyznami zamieszkującymi wieś o stolarce i technikach osłonowych, opiece nad zwierzętami gospodarskimi, produkcji wędlin itp. Jest to wymiana doświadczeń, perspektyw, poglądów na życie i codzienność.
Starsze osoby mające jeszcze dostęp do lokalnej kultury stworzyli z artystami i młodymi uczestnikami projektu kapsułę czasu tego co zostało jeszcze żywe z tej kultury, czego jeszcze są ślady. Swoją prace zaprezentowali podczas pokazu finałowego w sali widowiskowej w Domu Kultury w Strzyżowie.
realizatorzy:
Magda Kuprianowicz - warsztaty
Lucy Sosnowska - reżyseria
Beniamin Bukowski - dramaturgia
Adrianna Świątek - antropolożka kultury
Tobiasz Berg - kurator projektu - warsztaty
_____________________________
Wydarzenie zrealizowane w ramach Przestrzeni Sztuki. Program finansowany jest ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.