Literacki Festiwal Teatru Siemaszkowej: Międzysłów Karpat

Literacki Festiwal Teatru Siemaszkowej: Międzysłów KarpatTeatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie słynie z działalności wspierającej i propagującej polską literaturę, o czym mogliśmy przekonać się podczas organizowanego wcześniej cyklu art_przecięcia Teatru Siemaszkowej czy Najazdu Awangardy na Rzeszów. „Międzysłów Karpat” to kolejna inicjatywa, która swoim repertuarem zainteresuje miłośników prozy, poezji i reportażu. Głównym elementem festiwalu będzie cykl spotkań autorskich, a na pierwsze z nich Teatr im. Wandy Siemaszkowej zaprasza już na początku czerwca.

 

„Międzysłów Karpat” Teatr im. Wandy Siemaszkowej otworzy 7 czerwca o godz. 19:00 spotkaniem pt. „Fikcja i realizm / Sąsiedzi” w Rzeszowskich Piwnicach. Do rozmowy zaproszeni zostali ukraiński poeta i prozaik – Jurij Andruchowycz oraz reporter, autor książek i korespondent wojenny – Tomasz Grzywaczewski. Moderatorem spotkania będzie poeta Jakub Pacześniak.

 

Ideą organizowanego przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej festiwalu jest promowanie twórczości współczesnych pisarzy, poetów i dramatopisarzy, jak również przypominanie i utrwalanie dorobku wybitnych polskich twórców literatury. Zadaniem festiwalu jest także wydobywanie dla współczesnych czytelników osobowości zapomnianych i przywrócenie ich do zbiorowej pamięci czytelników (np. związani z regionem J. Przyboś, S. Piętak, J. B. Ożóg, J. Hordyński, J. Szuber, S. Kopiec).

 

Organizatorom festiwalu zależy na tym, by dotrzeć do różnych grup odbiorców: zarówno do dorosłego, wyrobionego czytelnika, jak i do tego, który swoją przygodę z literaturą dopiero zaczyna. Głównym założeniem festiwalu „Międzysłów Karpat” jest stworzenie przestrzeni przyjaznej dyskusjom o najważniejszych zjawiskach w polskiej literaturze. „Międzysłów Karpat” ma być inspiracją  dla współczesnych twórców z różnych dziedzin artystycznych – sztuk plastycznych, teatru, muzyki – aby sięgali po dorobek polskich autorów i korzystali z niego w swojej pracy, tworząc widowiska poetyckie, czytania, spektakle, wystawy, koncerty, czy wydarzenia interdyscyplinarne.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

 

Literacki Festiwal Teatru Siemaszkowej MIĘDZYSŁÓW KARPAT 2023
 

Dyrektor artystyczny Jagoda Skowron

Dyrektor programowy Jakub Pacześniak

 

PROGRAM

 

7 czerwca (środa), 19:00         

Miejsce: Rzeszowskie Piwnice
Fikcja i realizm / Sąsiedzi
Goście: Jurij Andruchowycz i Tomasz Grzywaczewski
 

20 czerwca (wtorek), 19:00      

Miejsce: Kino Zorza
Historia i fantastyka na żywo

Goście: Jacek Komuda i Robert M. Wegner

 

31 sierpnia (czwartek), 18:00     

Miejsce: Scena w fosie przy zamku Lubomirskich

Kamyk metafizyczny w obcym ciele / wiersze nieuniknione

Goście: Wojciech Kass i Krzysztof Koehler

+20:00 KONCERT Freeborn Brothers – Muzyczny Ogród Leśmiana

 

22 września (piątek), 19:00     

Miejsce: Kino Zorza

Historia odkrywana na nowo – literatura i film
Goście: Ałbena Grabowska i Wacław Holewiński

 

10 października (wtorek), 19:00     

Miejsce: Rzeszowskie Piwinice
Kryminalne pióro – ostre jak brzytwa
Goście: Anna Kańtoch i Robert Małecki

 

16 listopada (czwartek), 19:07      

Miejsce: Szajna Galeria

Terytorium wiersza / (Podkarpacki) Flisz Poetycki

Gość specjalny: Stanisław Aleksander Nowak

Wystąpią poeci związani z Podkarpaciem

 

🎫bezpłatne wejściówki na wydarzenia do odebrania w Dziale Sprzedaży i Marketingu