Scena Nowej Dramaturgii

Scena Nowej Dramaturgii 

 

Scena Nowej Dramaturgii to platforma działająca przy Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, skupiona na współczesnych metodach tworzenia opowieści teatralnych, dla których osią jest słowo pisane.

SND kierowana jest do pisarzy, dramaturżek, poetów, scenarzystek oraz reporterów zainteresowanych pisaniem dla teatru, oraz do reżyserów i reżyserek teatralnych. Celem platformy jest stworzenie warunków do wspólnego poszukiwania nowoczesnych środków literackiego wyrazu we współczesnej realizacji scenicznej. Jej kuratorami są reżyserka Martyna Łyko oraz Witold Mrozek, krytyk teatralny i dziennikarz. W sesjach dopracowywania projektów biorą udział uznani praktycy reżyserii i dramaturgii.

 

Scena Nowej Dramaturgii - rusza kolejny nabór!

Zapraszamy!

 

Zdrowie psychiczne, jednostka przeciwko absurdom systemu, siła przyjaźni, pułapki rynku mieszkaniowego… Te oraz wiele innych tematów poruszały teksty dla teatru pisane w ostatnich latach w ramach Sceny Nowej Dramaturgii przy Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Już dziesiątki twórców skorzystały z możliwości kreowania nowej polskiej dramaturgii pod opieką mentorską najciekawszych artystów teatralnych w Polsce. Już teraz zaczyna się nabór na kolejną, szóstą już edycję programu.

 

Lato z dramatem i  szybkie randki w teatrze

 

Projekt wspiera powstawanie różnorodnych, w tym nowatorskich form teatralnych i dramaturgicznych, oraz rozmaitych modeli współpracy między osobami zajmującymi się teatrem. Od klasycznych form reżyserowania tekstu, przez kreację kolektywną czy nawet wspólne performowanie własnej partytury.

 

Flagowe działania Sceny Nowej Dramaturgii to Teatralny Speed Dating i Letnia Rezydencja Literacka. W teatralnych szybkich randkach twórczych, z pomocą kuratorów, ze zgłaszających się artystów powstają pary reżysersko-dramaturgiczne. Te pary później przez około pół roku pracują nad rozwojem nadesłanych pomysłów pod okiem zaangażowanych mentorów.  Drugim elementem programu jest Letnia Rezydencja Literacka - osoba, która ją otrzymuje, spędza miesiąc na pisaniu w Rzeszowie. Rezydentka lub rezydent w ramach umowy otrzymuje zakwaterowanie, stypendium w wysokości 3 tys. zł i regularne wsparcie mentorów i mentorek. Zapraszani specjaliści cechują się doświadczeniem zarówno w praktyce artystycznej, jak i namyśle teoretycznym. W ostatnich latach funkcję tę pełnili Michał Buszewicz, Paweł Demirski, Grzegorz Niziołek, Małgorzata Sikorska-Miszczuk czy Weronika Szczawińska.

 

Rzeszów i nie tylko

 

Dramaty „Febra” Aldony Kopkiewicz,  „Zmęczone” Darii Sobik i „To nasz pies”  Joanny Mueller przeczytaliśmy w miesięczniku „Dialog”. Tekst Katarzyny Matwiejczuk, „CELLineczka” doczekał się inscenizacji w rzeszowskim teatrze, w reżyserii Kamili Siwińskiej.

 

Rzeszowski projekt ma także wkład w ogólnopolskie życie teatralne - tandemy zawiązane w ramach Teatralnego Speed Datingu rozwijały swoje projekty także na innych scenach. Olga Żukowicz i Julia Mark pokazały „Stolp. Dzień kobiet” w Nowym Teatrze w Słupsku, a Mariusz Gołosz i Maciej Hanusek zrealizowali „Bił sobie Andrzej” w Teatrze Dramatycznym im. Szaniawskiego w Wałbrzychu. Powstały na naszej rezydencji debiutancki dramat „Skopując kołderkę” choreografa i performera Rafał Dziemidoka dostał po rzeszowskim czytaniu Katarzyny Minkowskiej drugie życie - pokazany w TR Warszawa pod kierunkiem Mirosława Zbrojewicza.

 

 

Nowe otwarcie

 

Szósty rok funkcjonowania programu to kolejne wyzwanie do opisania rzeczywistości językiem, który dyktują nasze czasy. Zapraszamy do zastanawiania się z nami, jaka może być współczesna dramaturgia, i składania aplikacji złożonej z dokumentów dostępnych na stronie www.archiwum.teatr-rzeszow.pl - zgłoszenia przyjmujemy do 18.02.2024 do północy!

 

 

REGULAMIN

 

 

 

 

 

KONTAKT

snd@archiwum.teatr-rzeszow.pl

Scena Nowej Dramaturgii jest platformą skupioną na współczesnych metodach tworzenia opowieści teatralnych a jej celem rozwijanie projektów teatralnych i wspólna dyskusja nad tekstami. Jej kuratorami są reżyserka Martyna Łyko oraz Witold Mrozek, krytyk teatralny i dziennikarz. W sesjach dopracowywania projektów wezmą udział uznani praktycy reżyserii i dramaturgii. Organizatorzy szukają nowych jakości, powstających ze spotkania reżysera i dramaturga już na wczesnym etapie pracy nad projektem – a jednocześnie tworzenowych konfiguracji artystycznej współpracy.
Jeden z tekstów powstałych w ramach SND decyzją dyrektora artystycznego Jana Nowary zostanie wystawiony przez Teatr im. Wandy Siemaszkow

 


Załączniki: